
Auteur Stefan Hertmans is UGent-alumnus van het jaar 2025
Stefan Hertmans is een van Vlaanderens meest geliefde en succesvolle auteurs. Met zijn omvangrijk oeuvre van romans, verhalen, essays dichtbundels scheert hij hoge toppen. Hij schreef een indrukwekkende lijst bekroningen op zijn naam en daar komt nu de titel UGent-alumnus van het jaar bij.
“De UGent is mijn alma mater, dus het is een vorm van thuiskomen en erkenning krijgen. Zoals voor veel mensen zijn mijn studiejaren de gelukkigste tijd van mijn jeugd geweest.”
Stefan Hertmans – UGent-alumnus van het jaar 2025
Met de award brengt de UGent hulde aan alumni die een uitzonderijke carrière uitbouwen, baanbrekend werk verrichten of een uitzonderlijke positie in de maatschappij bekleden. Hertmans wordt geëerd omdat zijn oeuvre getuigt van uitzonderlijk literair talent. Zijn indrukwekkende carrière als dichter, romancier, verhalenschrijver, essayist, dramaturg, columnist en recensent is een bron van inspiratie en bewondering.
Een van de UGent’er die Hertmans nomineerden vatte het mooi samen: “Zijn laatste vier romans Oorlog en Terpentijn, De Bekeerlinge, De Opgang en Dius zijn stuk voor stuk juweeltjes wat betreft stijl en verhaal. In zijn essays is hij ook een bijzonder observator en analist van ons tijdsgewricht. Geen enkele Nederlandstalige auteur overtreft hem in veelzijdigheid en kwaliteit van zijn oeuvre.”
Op vrijdagavond 16 mei neemt Stefan Hertmans zijn award in ontvangst in de Gentse Boekentoren. Wil je de e-mailuitnodiging zeker ontvangen? Schrijf je dan vrijblijvend in voor de genodigdenlijst.
De uitnodiging, inclusief het programma, volgt later.
Over Stefan Hertmans
Hertmans studeerde van 1970 tot 1974 Germaanse filologie aan de UGent. In 2010 behaalde hij zijn doctoraat in de Kunstwetenschappen. Nadien was hij een jaar gastdocent.
Zijn tijd aan de UGent had een intense invloed op zijn schrijverschap:
"Mijn filosofische vorming is van grote betekenis geweest voor mijn schrijverschap. Mijn keuze voor de UGent had ook te maken met de humanistische visie van de universiteit. Die visie heeft voor mij een grote rol gespeeld. Als je Schopenhauer en Nietzsche begint te lezen, verlies je snel je geloof, hoe diepgeworteld dat ook is in je kindertijd. De universiteit heeft mij dus wel degelijk geëmancipeerd.”
“Ik lees nog bijna elke dag filosofie. Ik grijp soms ook terug naar boeken die ik als twintiger heb gelezen, maar die ik nu helemaal anders interpreteer. Toen was ik nog te jong om alles te doorgronden. Hoe enthousiast je als student ook bent, je krijgt veel kennis te vroeg mee. Daarom moet je blijven studeren en lezen.”
Lees het volledige interview met Stefan Hertmans op durfdenken.be.
